1. Pracovný pomer na dobu určitú
Na rozdiel od pedagogických zamestnancov, odborní zamestnanci pri pracovnom pomere dohodnutom na určitý čas nemajú prostredníctvom zákona č. 138/2019 Z. z. garantované, že takýto pracovný pomer môže byť dohodnutý najkratšie na jeden školský rok. Problematika uzatvorenia dohody pracovného pomeru na určitú dobu, ktorá sa týka aj odborných zamestnancov podľa zákona č. 138/2019 Z. z., je upravená v § 48 Zákonníka práce. Podľa ustanovenia § 48 ods. 2 a Zákonníka práce pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky.
Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát, pričom za opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu sa považuje taký, ktorý vznikol pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi. Výnimka z predĺženia alebo opätovného dohodnutia pracovného pomeru na určitú dobu je daná z dôvodu zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie. Výnimka z predĺženia alebo opätovného dohodnutia pracovného pomeru na určitú dobu je daná aj z dôvodu vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve. Práce vykonávané v rámci pracovnej činnosti sociálneho pedagóga by však nemali byť predmetom osobitných úprav v rámci kolektívnych zmlúv na úrovni škôl a školských zariadení, pričom kolektívna zmluva má upravovať podmienky výkonu práce a podmienky zamestnávania výhodnejšie ako je to stanovené v Zákonníku práce (nie nevýhodnejšie, resp. diskriminačne).
V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-1 (ďalej len „krízová situácia“) je možné využiť prechodné ustanovenie § 252o Zákonníka práce, podľa ktorého pracovný pomer na určitú dobu, ktorý sa má skončiť podľa § 59 ods. 2 v čase krízovej situácie alebo do dvoch mesiacov po jej odvolaní, u ktorého nie sú splnené podmienky na jeho predĺženie podľa § 48 ods. 2 Zákonníka práce, je možné predĺžiť jedenkrát a najviac o jeden rok. Pracovný pomer na určitú dobu, ktorý sa skončil v čase krízovej situácie alebo do dvoch mesiacov po jej odvolaní, u ktorého nie sú splnené podmienky na jeho opätovné dohodnutie podľa § 48 ods. 2 Zákonníka práce, je možné v čase krízovej situácie alebo do dvoch mesiacov po jej odvolaní opätovne dohodnúť jedenkrát a najviac na jeden rok. Zamestnávateľ je povinný predĺženie alebo opätovné dohodnutie takéhoto pracovného pomeru na určitú dobu vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov. V prípade, že k prerokovaniu v danej veci nedôjde, pracovný pomer sa považuje za uzatvorený na neurčitý čas.
Z uvedeného vyplýva, že aj so sociálnym pedagógom je možné uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú, ktorý však nemusí byť dohodnutý nepretržite na minimálne jeden školský rok (od 1. septembra kalendárneho roka do 31. augusta nasledujúceho kalendárneho roka) a tento pracovný pomer je možné dohodnúť najdlhšie na dva roky a predĺžiť ho alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov maximálne dvakrát, okrem vecného dôvodu na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa § 48 ods. 4, písm. a) Zákonníka práce, ktorý musí byť uvedený v pracovnej zmluve. Pracovný pomer na dobu určitú sa končí uplynutím doby určitej. Ak sa zamestnanec so zamestnávateľom dohodnú, dobu určitú je možné (už aj pred jej skončením) zmeniť na dobu neurčitú. Štandardne sa v praxi táto zmena robí vo forme dodatku k pracovnej zmluve. V prípade, ak zamestnanec po uplynutí doby určitej pokračuje vo výkone práce s vedomím zamestnávateľa (aj keď len nadriadeného zamestnanca), pracovný pomer na dobu určitú sa automaticky zmení na pracovný pomer na dobu neurčitú.
2. Pracovný pomer a dovŕšenie 65. roku veku
S účinnosťou od 1. septembra 2019 nie je možné dohodnúť pracovný pomer odborného zamestnanca, ktorý dovŕšil 65 rokov veku, na dobu neurčitú. Pracovný pomer odborného zamestnanca sa skončí uplynutím školského roka, v ktorom dovŕšil 65 rokov veku.
S odborným zamestnancom (a teda aj so sociálnym pedagógom), ktorý dovŕšil 65 rokov veku, možno uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú (tento pracovný pomer opätovne znovu dohodnúť) najdlhšie na dva roky.
Podľa § 87 ods. 12 zákona č. 138/2019 Z. z. pracovný pomer odborného zamestnanca, ktorý dovŕšil vek 65 rokov do 31. augusta 2019, sa skončí najneskôr 31. augusta 2020. V prípade riaditeľa školy alebo riaditeľa školského zariadenia, ktorý k 31. augustu 2019 dovŕšil 65 rokov veku, naďalej plynie jeho funkčné obdobie, pričom pracovný pomer sa skončí až uplynutím tohto obdobia.
S účinnosťou od 1. januára 2022 je v zmysle § 82 ods. 7 zákona č. 138/2019 Z. z. stanovené, že PZ/OZ patrí pri skončení pracovného pomeru z dôvodu dovŕšenia 65 rokov najneskôr do konca príslušného školského roka odstupné ako pri skončení pracovného pomeru výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce (nadbytočnosť). V tomto smere MŠVVaŠ SR vydalo aktualizáciu (03.05.2022) Aplikačnej pomôcky k skončeniu pracovného pomeru so 65-ročným.
Ak sa ukončil pracovný pomer so 65-ročným zamestnancom priamo zo zákona k 31. 08. 2021 a tento zamestnanec v škole ešte pracuje na dobu určitú (uzatvoril nový pracovný pomer), pri skončení tohto pracovného pomeru mu nebude patriť odstupné, pretože nejde o skončenie podľa § 82 ods. 7 zákona č. 138/2019 Z. z. Povinnosť vrátiť odstupné (resp. jeho pomernú časť podľa toho, kedy bol uzatvorený nový pracovný pomer na dobu určitú) vzniká pri opätovnom nástupe k tomu istému zamestnávateľovi, avšak zamestnanec sa môže so zamestnávateľom dohodnúť, že toto odstupné vrátiť nemusí (§ 76 ods. 4 Zákonníka práce). Odstupné sa nevracia pri nástupe k inému (novému) zamestnávateľovi (uzatvorenie pracovného pomeru na dobu určitú s novým zamestnávateľom).Skončenie pracovného pomeru má byť najneskôr do konca šk. roka, v ktorom je dovŕšený vek 65 rokov – to znamená, že možné to je aj kedykoľvek v priebehu školského roka. PZ/OZ alebo zamestnávateľ to môže urobiť aj skôr ako do konca šk. roka, pričom špecifikované nie je, či má ísť o výpoveď zo strany zamestnanca, zamestnávateľa alebo dohodou (právny titul ukončenia nie je rozhodujúci, dôležité je, aby to bolo na základe § 82 ods. 7 zákona č. 138/2019 Z. z.). Posledný termín na ukončenie pracovného pomeru je do konca školského roka, v ktorom (PZ/OZ) dovŕšil 65 rokov.
3. Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
Uzavretie niektorej z dohôd – dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov, je podmienené splnením zákonných podmienok výnimočnosti. V tomto zmysle musí ísť o príležitostnú (jednorazovú) prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Legislatíva definuje uzatvorenie dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru ako niečo výnimočné, nie každodenné a bežné. To znamená, že tieto formy sa nemajú využívať pri prácach, pri ktorých má byť uzatvorená pracovná zmluva.
Zákon č. 138/2019 Z. z. konkrétne určuje, ktoré jeho ustanovenia sa nevzťahujú na výkon pracovnej činnosti PZ a OZ, ktorý vykonáva pracovnú činnosť na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Ide o tieto okruhy zákonných ustanovení, ktoré sa na PZ a OZ ako „dohodára“ nevzťahujú:
- § 28 – § 39; „dohodár“ sa nezaraďuje do kariérových stupňov (PZ/OZ začínajúci, samostatný, s prvou atestáciou, s druhou atestáciou)
- „dohodár“ sa nezaraďuje do kariérových pozícií, čo predstavuje funkčné zaradenie PZ alebo funkčné zaradenie OZ, ktorý vykonáva špecializované činnosti alebo riadiace činnosti
- § 40 – § 70; „dohodára“ sa netýka problematika profesijného rozvoja, vzdelávania PZ a OZ v jednotlivých organizačných formách (kvalifikačné, špecializačné, funkčné, adaptačné, predatestačné, inovačné, aktualizačné), vrátane atestácií
- „dohodára“ sa netýka pravidelné každoročné hodnotenie PZ a OZ, ktorého predmetom sú výsledky, náročnosť a kvalita výkonu pracovnej činnosti, osvojenie si a využívanie profesijných kompetencií
- vo vzťahu k „dohodárovi“ zamestnávateľ nerealizuje starostlivosť o PZ a OZ definovanú v § 79 zákona č. 138/2019 Z. z. (úhrada vakcín proti chrípke a hepatitíde typu A a B v prípade školy alebo školského zariadenia, ktorú navštevuje najmenej 50 % detí alebo žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia z celkového počtu navštevujúcich detí alebo žiakov k 15. septembru začínajúceho školského roka)
- zamestnávateľ nie je povinný najmenej jedenkrát ročne zabezpečiť PZ a OZ vykonávajúcim prácu na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v pracovnom čase preventívne psychologické poradenstvo a umožniť im absolvovať poradenstvo zamerané na predchádzanie a zvládanie agresivity, sebapoznanie a riešenie konfliktov.
Zákon č. 414/2021 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 138/2019 Z. z. s účinnosťou od 1. januára 2022 k uvedeným okruhom zákonných ustanovení (ktoré sú účinné naďalej) pridal v § 2 ods. 5 ďalšiu výnimku: Na PZ a OZ, ktorý vykonáva pracovnú činnosť na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, sa nevzťahuje ani § 11 ods. 1 písm. a) zákona č. 138/2019 Z. z., t. j. že vyžadovaným stupňom vzdelania pre učiteľa základnej školy, učiteľa strednej školy, učiteľa jazykovej školy, učiteľa profesijného rozvoja, školského špeciálneho pedagóga, školského digitálneho koordinátora a odborného zamestnanca (teda aj sociálneho pedagóga) je najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
4. Dovolenka
Zákonom č. 380/2019 Z. z., ktorý nadobudol účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov, t. j. od 19. novembra 2019 a ktorým sa mení Zákonník práce, došlo k zmene ustanovenia § 103 ods. 3 Zákonníka práce. Podľa ustanovenia § 103 ods. 3, písm. a) Zákonníka práce je dovolenka odborného zamestnanca vykonávajúceho pracovnú činnosť podľa zákona č. 138/2019 Z. z. najmenej osem týždňov v kalendárnom roku. V zmysle kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. na rok 2022 platí, že všetci zamestnanci vymedzení v § 103 ods. 3 Zákonníka práce majú nárok na dovolenku vo výmere deväť týždňov.
Z uvedeného vyplýva, že aj sociálny pedagóg ako odborný zamestnanec má dovolenku vo výmere deväť týždňov.