Právne predpisy, postavenie psychológa, školského psychológa v škole, v školských zariadeniach, v špeciálnych výchovných zariadeniach a v zariadeniach poradenstva a prevencie

1. Úvod

Právne predpisy upravujúce uvedenú oblasť:

  • zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 138/2019 Z. z.“)
  • zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 245/2008 Z. z.“)
  • zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 553/2003 Z. z.“)
  • zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“)
  • vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 173/2023 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov (ďalej len „vyhláška MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z.“)
  • vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 361/2019 Z. z. o vzdelávaní v profesijnom rozvoji (ďalej len „vyhláška MŠVVaŠ SR č. 361/2019 Z. z.“)
  • nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 341/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní (ďalej len „nariadenie vlády SR č. 341/2004 Z. z.“)

2. Psychológ a školský psychológ – odborný zamestnanec

Jednou z kategórií odborných zamestnancov ustanovených v § 23 zákona č. 138/2019 Z. z. je školský psychológ. Základný rozdiel medzi psychológom a školským psychológom vyplýva z druhu školy alebo školského zariadenia, v ktorom pôsobí. Zároveň je potrebné upozorniť na určité rozdiely, ktoré sú medzi psychológom a školským psychológom pri definovaní náplne ich pracovnej činnosti.

V špeciálnych výchovných zariadeniach, v zariadeniach poradenstva a prevencie alebo v zariadeniach sociálnej pomoci pracujú psychológovia. V školách a školských zariadeniach okrem zariadení poradenstva a prevencie pracujú školskí psychológovia.

Podľa § 24 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. v znení zákona č. 414/2021 Z. z. účinného od 1. januára 2022 náplňou pracovnej činnosti psychológa v špeciálnom výchovnom zariadení, zariadení poradenstva a prevencie alebo v zariadení sociálnej pomoci je:

  • poskytovať psychologickú diagnostiku detí a žiakov,
  • poskytovať psychologické poradenstvo, prevenciu, terapiu, krízovú intervenciu a odbornú pomoc deťom a žiakom v rámci psychologickej intervencie,
  • poskytovať psychologické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom, metodickú podporu pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom škôl a školských zariadení,
  • poskytovať podľa potreby činnosti uvedené v predošlých bodoch v rodine, škole alebo v školskom zariadení okrem zariadenia poradenstva a prevencie podľa individuálnych potrieb detí a žiakov,
  • podporovať spoluprácu pedagogických zamestnancov
    a odborných zamestnancov so zákonnými zástupcami a ďalšími odborníkmi, fyzickými osobami a právnickými
    osobami.

Podľa § 24 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z. v znení zákona č. 414/2021 Z. z. účinného od 1. januára 2022 náplňou pracovnej činnosti školského psychológa v škole a školskom zariadení okrem zariadenia poradenstva a prevencie je:

  • vykonávať psychologickú diagnostiku detí a žiakov. Vo veci vykonávania psychologickej diagnostiky je nevyhnutné dodržať obmedzenia vyplývajúce z iného predpisu, napr. diagnostikovanie špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb podľa § 2 písm. j) zákona č. 245/2008 Z. z. v zariadeniach poradenstva a prevencie.
  • poskytovať krízovú intervenciu, odbornú pomoc a psychologické poradenstvo deťom a žiakom v rámci psychologickej intervencie,
  • poskytovať psychologické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom, metodickú podporu pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom príslušnej školy alebo príslušného školského zariadenia,
  • poskytovať deťom, žiakom, pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom príslušnej školy alebo príslušného školského zariadenia pomoc a poradenstvo pri prekonávaní bariér vo výchove a vzdelávaní detí a žiakov,
  • poskytovať psychologickú prevenciu, intervenciu a krízovú intervenciu zameranú na podporu duševného zdravia detí, žiakov a učiteľov v školách,
  • poskytovať súčinnosť zariadeniu poradenstva a prevencie,
  • podporovať spoluprácu pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov so zákonnými zástupcami a ďalšími odborníkmi, fyzickými osobami a právnickými
    osobami.

Z uvedeného vyplýva, že výkon pracovnej činnosti psychológa a školského psychológa je do značnej miery totožný. Na druhej strane vo vzťahu k výkonu pracovnej činnosti jestvujú aj rozdiely medzi psychológom a školským psychológom:

  • školský psychológ má poskytovať súčinnosť zariadeniu poradenstva a prevencie,
  • cieľové skupiny poskytovania psychologického poradenstva sú rovnaké, avšak psychológ vykonávajúci pracovnú činnosť v zariadení poradenstva a prevencie svoje služby môže poskytovať aj v rodine, škole a školskom zariadení s ohľadom na individuálne potreby detí a žiakov,
  • vzhľadom na to, že školský psychológ pôsobí priamo v škole, do jeho kompetencie patrí aj spolupráca pri prekonávaní bariér detí a žiakov v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu.

3. Psychológ a školský psychológ v školskom zákone

V zmysle § 130 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. v znení zákona č. 415/2021 účinného od 1. januára 2022 je psychologická činnosť neoddeliteľnou súčasťou systému poradenstva a prevencie, ktorý je zameraný na optimalizáciu výchovného, vzdelávacieho, psychického, sociálneho a kariérového vývinu detí od narodenia až po ukončenie prípravy na povolanie. V rámci systému poradenstva a prevencie psychológ ako odborný zamestnanec pôsobí v zariadeniach poradenstva a prevencie, ktorými sú centrum poradenstva a prevencie a špecializované centrum poradenstva a prevencie. Školský psychológ pôsobí ako odborný zamestnanec školy alebo ako člen školského podporného tímu, ktorý v zmysle § 84a zákona č. 138/2019 Z. z. môže zriadiť riaditeľ materskej školy, základnej školy alebo strednej školy. Školský psychológ v rámci výkonu svojej odbornej činnosti podľa § 130 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. postupuje v súlade s výkonovými a obsahovými štandardmi výchovného poradenstva prostredníctvom podporných úrovní prvého a druhého stupňa. Psychológ v rámci výkonu svojej odbornej činnosti podľa § 130 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. postupuje v súlade s výkonovými a obsahovými štandardmi výchovného poradenstva prostredníctvom podporných úrovní tretieho až piateho stupňa.

Podľa 135 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. psychologické poradenstvo prostredníctvom činnosti psychológa alebo školského psychológa sa poskytuje deťom, zákonným zástupcom a zamestnancom škôl v základných školách, gymnáziách, stredných odborných školách, stredných športových školách, školách umeleckého priemyslu a konzervatóriách. Psychologické poradenstvo prostredníctvom činnosti psychológa alebo školského psychológa sa poskytuje deťom, zákonným zástupcom a zamestnancom aj v školských zariadeniach, akými sú špeciálne výchovné zariadenia (reedukačné centrum, diagnostické centrum, liečebno-výchovné sanatórium) a školské internáty.

Podľa § 94 ods. 4 zákona č. 245/2008 Z. z. v základných školách a stredných školách, ktoré nie sú špeciálnou školou, pôsobí školský špeciálny pedagóg, liečebný pedagóg, školský logopéd alebo školský psychológ, ak vzdelávajú viac ako 20 žiakov so zdravotným znevýhodnením okrem žiakov so zdravotným znevýhodnením vzdelávaných v špeciálnych triedach. Úspešná inklúzia v škole nie je možná bez podporného servisu alebo inkluzívneho tímu, ktorého neoddeliteľnou súčasťou má byť aj školský psychológ. V inkluzívnej škole je tímová práca odborných zamestnancov a pedagogických zamestnancov, ktorá vyplýva z prítomnosti zdravotne znevýhodnených žiakov v triede a individualizácie ich edukácie, nevyhnutná.

Podľa § 135 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. psychologické poradenstvo poskytuje odborné psychologické služby deťom, zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom na rozvíjanie ich zdravého osobnostného rozvoja a psychického zdravia. Osobitnú pozornosť psychológov/školských psychológov potrebujú podľa školského zákona nielen deti, žiaci a ich zákonní zástupcovia, ale zaslúžia si ju aj pedagógovia, keďže pri inkluzívnom vzdelávaní, v rámci ktorého sú pohľady a postupy psychológie nezastupiteľné, neustále narastá tak potreba zvládania nárokov učiteľského povolania, ako aj potreba nových pohľadov na žiaka a postupov voči nemu.

4. Psychologické poradenstvo

Zákon č. 138/2019 Z. z. pozíciu psychológa a školského psychológa viaže aj na nevyhnutnú spoluprácu s tými, ktorí sa podieľajú na výchove a vzdelávaní žiakov. Podľa § 79 ods. 3 zákona č. 138/2019 Z. z. zamestnávateľ má povinnosť najmenej jedenkrát ročne zabezpečiť pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom v pracovnom čase preventívne psychologické poradenstvo a umožniť im absolvovať poradenstvo zamerané na predchádzanie a zvládanie agresivity, sebapoznanie a riešenie konfliktov.

Školský psychológ poskytuje psychologické poradenstvo aj pedagogickým zamestnancom a ďalším kategóriám odborných zamestnancov, avšak v rámci starostlivosti zamestnávateľa o pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov má školský psychológ ako odborný zamestnanec školy takisto nárok na to, aby aj jemu bolo zabezpečené príslušné psychologické poradenstvo.

5. Pracovný čas a pracovná činnosť

Na rozdiel od pedagogických zamestnancov, ktorých pracovný čas je tvorený časom, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a časom, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou, školskí psychológovia vykonávajú pracovnú činnosť v pracovnom čase, ktorý nie je rozdelený na „priamu činnosť“ a „ostatné činnosti“, pričom je pevne stanovený.

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. na roky 2019 – 2020, určuje týždenný pracovný čas zamestnanca
vykonávajúceho pracovnú činnosť odborného zamestnanca podľa zákona č. 138/2019 Z. z. na 37,5 hodiny týždenne.

Spôsob, akým zamestnávateľ rozvrhne pracovný čas zamestnanca, je plne v kompetencii zamestnávateľa, ktorý ho upraví v pracovnom poriadku. Miesto, kde si tento týždenný pracovný čas (resp. jeho časť) zamestnanec odpracuje, t. j. či na pracovisku alebo prácou z domu, si zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú v pracovnej zmluve, resp. jej dodatkom vo forme osobitnej dohody.

Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ

  1. môže povoliť pedagogickému zamestnancovi s poukazom na § 7 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. vykonávanie „ostatných činností“ aj mimo pracoviska za podmienok upravených v pracovnom poriadku, to znamená, môže mu povoliť vykonávanie práce z domácnosti,
  2. sa môže s odborným zamestnancom (teda aj so školským psychológom) s poukazom na § 52 ods. 2 Zákonníka práce dohodnúť na vykonávaní časti práce z domácnosti, ak vykonáva taký druh práce, ktorý to umožňuje. Ide o obdobné činnosti, ktoré pod pojmom „nepriama činnosť“, resp. „ostatné činnosti“ vykonávajú aj pedagogickí zamestnanci školy alebo školského zariadenia a ktorých bližšie určenie musí byť rozpracované v pracovnom poriadku.

Zákon č. 138/2019 Z. z. zaviedol aj pre odborných zamestnancov jednotný pojem pracovná činnosť, ktorý je špecifikovaný v § 6 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z. Podľa uvedeného ustanovenia pracovnou činnosťou odborného zamestnanca sa rozumie:

  • výkon činnosti psychologickej, logopedickej, sociálno-pedagogickej, liečebno-pedagogickej alebo špeciálno-pedagogickej a reedukácia detí a žiakov a ostatné činnosti s tým súvisiace,
  • poskytovanie kariérového poradenstva, sociálneho poradenstva a prevencie vo výchove a vzdelávaní a ostatné činnosti s tým súvisiace alebo
  • výkon špecializovaných činností alebo výkon riadiacich činností v škole alebo v školskom zariadení.

Z uvedeného vyplýva, že školskému psychológovi sa do vykonávania pracovnej činnosti odborného zamestnanca započítava vykonávanie všetkých uvedených pracovných činností s výnimkou činností, na vykonávanie ktorých kvalifikačné predpoklady školského psychológa nie sú relevantné (napr. činnosť logopedická, liečebnopedagogická, špeciálnopedagogická).

Podľa § 6 ods. 3 zákona č. 138/2019 Z. z. v znení zákona č. 414/2021 Z. z. účinného od 1. januára 2022 pracovnú činnosť môže pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec vykonávať len na základe pracovnoprávneho vzťahu.

Zo znenia § 87 ods. 1 a ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z. vyplýva, že odborná činnosť podľa predpisov účinných do 31. augusta 2019 je pracovnou činnosťou podľa predpisov účinných od 1. septembra 2019. Splnenie predpokladov na výkon odbornej činnosti podľa predpisov účinných do 31. augusta 2019 sa považuje za splnenie predpokladov na výkon pracovnej činnosti podľa predpisov účinných od 1. septembra 2019. Taxatívne vymenovanie spôsobu výkonu pracovnej činnosti je potrebné vnímať vo väzbe na ďalšie ustanovenia zákona č. 138/2019 Z. z. upravujúce
jednotlivé kategórie odborných zamestnancov.