Predpoklady výkonu pracovnej činnosti školského špeciálneho pedagóga

1. Úvod

Pedagogickí zamestnanci vykonávajúci pracovnú činnosť pedagogických zamestnancov podľa zákona č. 138/2019 Z. z., v rámci ktorých je jednou z kategórií školský špeciálny pedagóg, musia po celý čas výkonu svojej pracovnej činnosti spĺňať všeobecne stanovené predpoklady podľa § 9 zákona č. 138/2019 Z. z., ktorými sú:

  • kvalifikačné predpoklady
  • bezúhonnosť
  • zdravotná spôsobilosť
  • ovládanie štátneho jazyka

 

2. Kvalifikačné predpoklady a ich posudzovanie

Podľa § 10 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. účinného od 1. januára 2022 kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii pedagogického zamestnanca (v danom prípade školského špeciálneho pedagóga) sú vzdelanie a dĺžka výkonu pracovnej činnosti, ak sa vyžaduje.
Posúdenie

Posúdenie splnenia kvalifikačných predpokladov je v kompetencii zamestnávateľa. Riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia s právnou subjektivitou posudzuje splnenie kvalifikačných predpokladov podriadeného zamestnanca v rámci pracovno-právneho vzťahu a prípadné nesplnenie kvalifikačných predpokladov je povinný takému zamestnancovi písomne oznámiť.

Zriaďovateľ školy/školského zariadenia, ktorá nemá právnu subjektivitu, je zároveň zamestnávateľom. Všetci zamestnanci školy/školského zariadenia (vrátane riaditeľa školy), ktorá nemá právnu subjektivitu, majú uzavreté pracovné zmluvy so zriaďovateľom, ktorý je ich zamestnávateľom. V pracovnoprávnych vzťahoch vystupuje zriaďovateľ školy/školského zariadenia bez právnej subjektivity ako zamestnávateľ (zmluvná strana pracovnoprávneho vzťahu) vo svojom mene a má zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov aj vo veci posúdenia kvalifikačných predpokladov pedagogického zamestnanca a písomného oznámenia prípadného nespĺňania kvalifikačných predpokladov.

Všetci pedagogickí a odborní zamestnanci sú povinní za účelom posúdenia kvalifikačných predpokladov zamestnávateľovi predložiť doklad o vzdelaní vydaný podľa zákona č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov (zákon o vysokých školách) a zákona č. 245/2008 Z. z. v znení neskorších predpisov alebo doklad o uznaní odbornej kvalifikácie získanej v inom štáte vydaný v zmysle zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 276/2017 Z. z. Podľa § 14 ods. 4 zákona č. 138/2019 Z. z. v znení zákona č. 414/2021 Z. z. na účel posúdenia splnenia kvalifikačných predpokladov pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec predkladá, ak sa to vyžaduje, aj ďalšie doklady uvedené v § 14 ods. 4 písm. a) až e) zákona č. 138/2019 Z. z. Doklady o absolvovanom vzdelaní, ktorými sa preukazuje splnenie kvalifikačných predpokladov spolu s názvami predpisov, podľa ktorých boli doklady vydané a účinnosti týchto predpisov sú uvedené v prílohe č. 8 k vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z.

V prípade nesúhlasu pedagogického zamestnanca s výsledkom posúdenia kvalifikačných predpokladov zo strany zamestnávateľa sa môže tento zamestnanec obrátiť prostredníctvom žiadosti o preskúmanie posúdenia adresovanej príslušnému regionálnemu úradu školskej správy, resp. pri trvajúcom nesúhlase môže požiadať o preskúmanie posúdenia priamo ministerstvo školstva.

Školský špeciálny pedagóg musí mať ukončené najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v požadovaných odboroch vzdelávania alebo študijných odboroch a v príslušných študijných programoch, ktoré sú upravené v osobitnom nariadení. Ak školský špeciálny pedagóg nespĺňa podmienky na konkrétne požadované odbory vzdelávania alebo študijné odbory a príslušné študijné programy, môže získať vzdelanie na výkon pracovnej činnosti v kategórii školský špeciálny pedagóg absolvovaním kvalifikačného vzdelávania a dĺžkou výkonu pracovnej činnosti, ak je špecifikovaná.

 

3. Požadované študijné odbory a študijné programy podľa prílohy č. 8 vyhlášky

Vyhláška MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z. obsahuje v prílohe č. 8 kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg. V nej sú uvedené študijné odbory a študijné programy požadovaného vzdelania v rámci vysokoškolského vzdelania druhého stupňa so špecifikáciou požiadaviek na kvalifikačné vzdelávanie, ďalšie vzdelanie a na dĺžku výkonu pracovnej činnosti. Kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg uvedené v prílohe č. 8 vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z. a kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti odborného zamestnanca v kategórii špeciálny pedagóg a terénny špeciálny pedagóg uvedené v prílohe č. 11 vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., sú prakticky zhodné až na jednu rozdielnosť, na ktorú je poukázané nižšie.

 

4. Kvalifikačné vzdelávanie ako spôsob získania vzdelania na výkon pracovnej činnosti

Kvalifikačné vzdelávanie je jednou z organizovaných foriem vzdelávania pedagogických zamestnancov v profesijnom rozvoji ako procese prehlbovania, zdokonaľovania a rozširovania profesijných kompetencií, získavania profesijných kompetencií na výkon špecializovaných činností alebo na výkon činnosti vedúceho odborného zamestnanca, získavania profesijných kompetencií vyššieho kariérového stupňa, overovania profesijných kompetencií na zaradenie do vyššieho kariérového stupňa, získavania vzdelania na splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon ďalšej pracovnej činnosti alebo využívania a hodnotenia získaných profesijných kompetencií.

V nastolenom kontexte je kvalifikačné vzdelávanie vnímané ako nástroj (prostriedok) splnenia kvalifikačného predpokladu na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg. Podľa § 2 ods. 1 vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 361/2019 Z. z. z názvu programu rozširujúceho štúdia vyplýva aj kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti podľa § 43 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. Kvalifikačné vzdelávanie na získanie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg je organizované ako rozširujúce štúdium pre splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti školského špeciálneho pedagóga alebo špeciálneho pedagóga a terénneho špeciálneho pedagóga.

 

5. Rozširujúce štúdium

Rozširujúce štúdium ako súčasť kvalifikačného vzdelávania na splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg môže poskytovať:

  • Vysoká škola, ktorá uskutočňuje študijný program, ktorým sa získava vzdelanie na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii pedagogického zamestnanca, organizuje rozširujúce štúdium ako jednoduchý program podľa príslušného študijného programu. Program rozširujúceho štúdia schvaľuje rektor vysokej školy, ak vnútorné predpisy vysokej školy neurčujú inak.
  • Organizácia zriadená ministerstvom školstva organizuje rozširujúce štúdium ako jednoduchý program v rozsahu najmenej 200 hodín. Odborným garantom rozširujúceho štúdia je odborník s najmenej vedecko-pedagogickým titulom docent alebo umelecko-pedagogickým titulom docent v študijnom odbore, ktorý sa týka obsahu rozširujúceho štúdia. Program rozširujúceho štúdia schvaľuje ministerstvo školstva.

Relevantné študijné odbory
Rozširujúce štúdium pre splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti školského špeciálneho pedagóga ako pedagogického zamestnanca a zároveň dĺžka výkonu pracovnej činnosti sa nevyžadujú u tých zamestnancov, ktorí spĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti odborného zamestnanca v kategórii špeciálny pedagóg a terénny špeciálny pedagóg uvedené v prílohe č. 11 vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z. alebo získali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore:

  • Učiteľstvo a pedagogické vedy v študijnom programe zameranom na špeciálnu pedagogiku.
  • Špeciálna pedagogika (vzdelanie získané podľa predpisov účinných od 1. apríla 2002 do 31. augusta 2019) v príslušnom študijnom odbore vrátane študijného programu uskutočňovaného v kombinácii príslušného študijného odboru s ďalším študijným odborom.
  • Učiteľstvo pre špeciálne školy (vzdelanie získané podľa predpisov účinných do 31. marca 2002). Absolvent tohto študijného odboru však nespĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti odborného zamestnanca v kategórii špeciálny pedagóg alebo terénny špeciálny pedagóg.

Uvedeným požadovaným vzdelaním sú splnené kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg bez potreby ďalšieho kvalifikačného vzdelávania, resp. rozširujúceho štúdia a požiadavky na dĺžku pracovnej činnosti.

Pri vzdelaní získanom podľa predpisov účinných do 31. marca 2002 v študijných odboroch vychovávateľstvo všeobecné a špeciálne, telesná výchova pre zdravotne oslabených, učiteľstvo pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť a vychovávateľstvo pre mládež (osoby) vyžadujúcu osobitnú starostlivosť sa rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky nevyžaduje, avšak na splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg sa tu vyžaduje dĺžka výkonu pracovnej činnosti v rozsahu najmenej päť rokov v oblasti špeciálno-pedagogického poradenstva alebo výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

6. Požadované vzdelanie, pri ktorom sa vyžaduje kvalifikačné vzdelávanie a dĺžka výkonu pracovnej činnosti

Kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg spĺňajú aj pedagogickí zamestnanci s ukončeným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa v študijných odboroch a študijných programoch, ktoré sú presne definované a ktorými zároveň spĺňajú kvalifikačné predpoklady vzťahujúce sa na nasledujúce kategórie a podkategórie pedagogických zamestnancov:

  • učiteľa školy a školského zariadenia (učiteľ materskej školy, učiteľ prvého stupňa základnej školy, učiteľ druhého stupňa základnej školy, učiteľ strednej školy, učiteľ základnej umeleckej školy)
  • majstra odbornej výchovy v strednej odbornej škole, majstra odbornej výchovy, ktorý poskytuje odbornú prax alebo
  • vychovávateľa v školách a školských zariadeniach

a odborných zamestnancov:

  • psychológ a školský psychológ
  • kariérový poradca
  • logopéd a školský logopéd
  • liečebný pedagóg
  • sociálny pedagóg

Pri všetkých uvedených kategóriách pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa vyžaduje absolvovanie rozširujúceho štúdia pre splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti školského špeciálneho pedagóga alebo špeciálneho pedagóga a terénneho pedagóga a zároveň splnenie podmienky dĺžky výkonu pracovnej činnosti, ktorá je:

  1. v prípade uvedených kategórií pedagogických zamestnancov stanovená na najmenej päť rokov pracovnej činnosti v kategóriách učiteľ, majster odbornej výchovy alebo vychovávateľ pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
  2. v prípade uvedených kategórií odborných zamestnancov stanovená na najmenej päť rokov pracovnej činnosti pri poskytovaní poradenstva a intervencie deťom a žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v kategóriách psychológ, školský psychológ, kariérový poradca, logopéd, školský logopéd, liečebný pedagóg alebo sociálny pedagóg.

Požadované vzdelanie získané podľa predpisov účinných od 1. apríla 2002 do 31. augusta 2019, pri ktorom sa vyžaduje kvalifikačné vzdelávanie a dĺžka výkonu pracovnej činnosti

Kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg spĺňajú aj absolventi týchto študijných odborov: predškolská a elementárna pedagogika, učiteľstvo akademických predmetov, učiteľstvo umeleckých a umelecko-výchovných predmetov a učiteľstvo profesijných predmetov za predpokladu, že absolvovali rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky podľa predpisov účinných do 31. augusta 2019 a zároveň dĺžka výkonu ich pracovnej činnosti je najmenej päť rokov v oblasti výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Požadované vzdelanie získané podľa predpisov účinných od 1. novembra 2009 do 31. augusta 2019, pri ktorom sa vyžaduje kvalifikačné vzdelávanie alebo dĺžka výkonu pracovnej činnosti
Absolvent študijného odboru logopédia za účelom splnenia kvalifikačných predpokladov na výkon pedagogickej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg musí absolvovať ďalšie vzdelávanie v oblasti špeciálnej pedagogiky zamerané na poradenstvo, poskytované vysokou školou, ktorá má akreditovaný študijný program špeciálna pedagogika v študijnom odbore špeciálna pedagogika a ukončené do 31. 8. 2019. Dĺžka výkonu pracovnej činnosti sa v tomto prípade nevyžaduje.

Absolventi študijných odborov učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov (pre 5. – 9. ročník základnej školy a pre stredné školy), učiteľstvo pre 1. – 4. ročník základnej školy a telesná výchova a šport – rehabilitácia za účelom splnenia kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg musia mať získané ďalšie vzdelanie v oblasti špeciálnej pedagogiky zamerané na poradenstvo, poskytované vysokou školou, ktorá má akreditovaný študijný program špeciálna pedagogika v študijnom odbore špeciálna pedagogika a ukončené do 31. 8. 2019 a zároveň ich dĺžka pracovnej činnosti musí byť najmenej päť rokov v oblasti špeciálno-pedagogického poradenstva alebo výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

 

7. Prechodné ustanovenie

Podľa § 87 ods. 7 zákona č. 138/2019 Z. z. rozširujúce štúdium absolvované do 31. augusta 2019 sa na účely príplatku za profesijný rozvoj nepovažuje za rozširujúce štúdium podľa predpisov účinných od 1. septembra 2019. Rozširujúce štúdium, ktoré sa začalo do 31. augusta 2019 a skončí po 1. septembri 2019, sa považuje za rozširujúce štúdium podľa predpisov účinných od 1. septembra 2019, ak ho schváli rektor príslušnej vysokej školy. Príplatok za profesijný rozvoj však nepatrí pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi, ktorý nespĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti podľa osobitného predpisu.

 

8. Získanie vzdelania na výkon pracovnej činnosti a lehoty na získanie kvalifikačného predpokladu

Vo všeobecnosti platí, že ak zamestnanec pri prijatí do pracovného pomeru nespĺňa osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený v zákone č. 138/2019 Z. z., je povinný ho splniť v čase ustanovenom v zákone č. 138/2019 Z. z.

Po tomto čase nemožno nesplnenie osobitného kvalifikačného predpokladu odpustiť (§ 2 ods. 6 zákona č. 553/2003 Z. z.).

Lehota na získanie kvalifikačného predpokladu je v zákone č. 138/2019 Z. z. stanovená len pre pedagogických zamestnancov. Podľa § 83 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. pedagogický zamestnanec je povinný splniť kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti najneskôr do štyroch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru v príslušnom druhu školy alebo školského zariadenia, v ktorom vykonáva pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca. Po preradení do inej kategórie pedagogického zamestnanca je pedagogický zamestnanec povinný splniť kvalifikačný predpoklad pre príslušnú kategóriu najneskôr do dvoch rokov odo dňa preradenia. Podľa § 83 ods. 3 pedagogický zamestnanec je povinný splniť kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti v škole, školskom zariadení alebo v triede pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami najneskôr do štyroch rokov od začiatku výkonu tejto pracovnej činnosti. V uvedenej lehote (štyri roky) sa pedagogický zamestnanec považuje za pedagogického zamestnanca spĺňajúceho kvalifikačný predpoklad. Ustanovenie § 83 zákona č. 138/2019 Z. z. súvisí aj s možnosťou zamestnať na pracovnej pozícii pedagogického zamestnanca odborníka z praxe, ktorý nemá profesijné kompetencie potrebné pre výkon pracovnej činnosti.

V § 2 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. sa ustanovuje, že uchádzať sa o prijatie do pracovného pomeru k zamestnávateľovi, pri ktorom sa vykonávajú práce vo verejnom záujme, sa môže len fyzická osoba, ktorá spĺňa kvalifikačný predpoklad ustanovený na výkon práce, ktorú bude pre zamestnávateľa vykonávať, ak zákon neustanovuje výnimku z tejto podmienky. Zamestnávateľ nemôže uzatvoriť pracovný pomer s osobou, ktorá nespĺňa ustanovený kvalifikačný predpoklad na prácu, ktorú bude pre zamestnávateľa vykonávať. Napríklad akákoľvek škola alebo školské zariadenie nemôže uzatvoriť pracovný pomer na vykonávanie pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca zaradeného v kategórii školský špeciálny pedagóg s fyzickou osobou, ktorá nezískala minimálne vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa z dôvodu, že na vykonávanie uvedených činností je zákonom ustanoveným kvalifikačným predpokladom minimálne vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v stanovených študijných odboroch a programoch. V § 2 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. sa ustanovuje kvalifikačný predpoklad na účely zákona č. 553/2003 Z. z. pre najnáročnejšiu pracovnú činnosť, ktorú bude zamestnanec vykonávať v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve.

Kvalifikačným predpokladom na účely zákona č. 553/2003 Z. z. ustanoveným pre najnáročnejšiu pracovnú činnosť, ktorú má zamestnanec pre zamestnávateľa vykonávať v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve, je vzdelanie vo vzťahu k požadovanému stupňu vzdelania a osobitný kvalifikačný predpoklad, ktorý je ustanovený osobitným právnym predpisom.

Osobitným kvalifikačným predpokladom na účely uvedeného zákona je absolvovanie špeciálnych skúšok alebo špecializačných foriem vzdelávania ustanovených osobitným predpisom, ktoré sú podľa nejakého právneho predpisu nevyhnutné na získanie oprávnenia vykonávať určenú pracovnú činnosť. Pre pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sú kvalifikačné predpoklady vo vzťahu k požadovanému stupňu vzdelania ustanovené takisto v osobitnom predpise, ktorými sú zákon č. 138/2019 Z. z. a vyhláška MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z. Uvedené právne predpisy ustanovujú stupne vzdelania a študijné odbory požadované na vykonávanie pracovnej činnosti podľa jednotlivých kategórií a podkategórií pedagogických zamestnancov a kategórií odborných zamestnancov a zároveň ustanovujú ako kvalifikačný predpoklad na vykonávanie pracovnej činnosti odborných zamestnancov len vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Rozširujúce štúdium
Školský špeciálny pedagóg, ktorý získal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijných odboroch, ktorý je zameraný na učiteľstvo, vychovávateľstvo, psychológiu, logopédiu a liečebnú pedagogiku, predškolskú a elementárnu pedagogiku, resp. študijné odbory zamerané na kariérové poradenstvo získa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti prostredníctvom rozširujúceho štúdia a ďalšieho presne definovaného vzdelávania v oblasti špeciálnej pedagogiky pre splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti školského špeciálneho pedagóga v školách a školských zariadeniach. Lehotu na splnenie kvalifikačných predpokladov neurčuje zamestnávateľ, ale je daná v § 83 ods. 1 až 3 zákona č. 138/2019 Z. z. Pedagogického zamestnanca, ktorý nespĺňa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti a súčasne nespĺňa lehotu podľa v predošlej vete uvedených odsekov 1 až 3, nemožno zaradiť do kariérových stupňov.

9. Financovanie rozširujúceho štúdia

Pre financovanie rozširujúceho štúdia, ktoré má byť realizované v súlade s plánom profesijného rozvoja, je rozhodujúce, či ide o vzdelávanie poskytované organizáciou zriadenou ministerstvom školstva alebo vysokou školou. V prípade poskytovania rozširujúceho štúdia organizáciou ministerstva školstva štúdium je hradené poskytovateľom. Ak ide o rozširujúce štúdium v súlade s plánom profesijného rozvoja, oprávnené náklady môže hradiť zamestnávateľ (§ 63 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z.). Každý účastník rozširujúceho vzdelávania, u ktorého v prípade nekvalifikovaného školského špeciálneho pedagóga je získanie kvalifikačného predpokladu na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg, je povinný sa preukázať kópiou plánu profesijného rozvoja opatrenou odtlačkom pečiatky zamestnávateľa a podpisom štatutárneho zástupcu zamestnávateľa alebo dohodou o zvyšovaní kvalifikácie podľa § 155 Zákonníka práce.

 

10. Zdravotná spôsobilosť

Zdravotná spôsobilosť je ďalším obligatórne stanoveným všeobecným predpokladom výkonu pracovnej činnosti odborných zamestnancov, ktorú musia spĺňať po celý čas výkonu pracovnej činnosti a ktorá sa vzťahuje aj na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca zaradeného v kategórii školský špeciálny pedagóg. Problematiku zdravotnej spôsobilosti upravuje § 16 zákona č. 138/2019 Z. z., ktorý ju definuje ako telesnú spôsobilosť a duševnú spôsobilosť pedagogického zamestnanca.

Preukazuje sa pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu lekárskym potvrdením, ktoré vydá lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo. Lekársky posudok vydaný lekárom so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo môže zamestnávateľ vyžadovať len vtedy, ak má zamestnávateľ pochybnosti o zdravotnej spôsobilosti pedagogického zamestnanca počas výkonu jeho pracovnej činnosti. V danom prípade je pedagogický zamestnanec povinný po výzve zamestnávateľa predložiť lekársky posudok v lehote 90 dní.

Ak z lekárskeho posudku vyplynie, že pedagogický zamestnanec nespĺňa zdravotnú spôsobilosť na výkon pracovnej činnosti, zamestnávateľ postupuje podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce – výpoveď zamestnávateľa z dôvodu, že zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Z uvedeného dôvodu je možné skončiť pracovný pomer pedagogického zamestnanca aj dohodou, pričom takému zamestnancovi prináleží aj odstupné podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce (v prípade výpovede) alebo podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce (v prípade dohody s uvedením dôvodu straty zdravotnej spôsobilosti na výkon pracovnej činnosti). Náklady priamo spojené s preukazovaním zdravotnej spôsobilosti lekárskym posudkom uhrádza zamestnávateľ.

 

11. Bezúhonnosť

Podľa § 15 zákona ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z., za bezúhonného sa nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin.

Strata bezúhonnosti
V §15 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z. sú uvedené okruhy trestných činov, pri ktorých právoplatné odsúdenie, aj keď bolo zahladené, znamená stratu bezúhonnosti pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov. Ak ide o trestný čin obchodovania s ľuďmi, trestný čin vydierania, trestný čin znásilnenia, trestný čin sexuálneho násilia, trestný čin sexuálneho zneužívania, trestný čin výroby detskej pornografie, trestný čin rozširovania detskej pornografie alebo o trestný čin prechovávania detskej pornografie a účasť na detskom pornografickom predstavení, za bezúhonného sa nepovažuje ani ten, komu bolo odsúdenie za taký trestný čin zahladené alebo na ktorého sa hľadí, ako keby nebol za taký trestný čin odsúdený.

Podľa § 15 ods. 3 zákona č. 138/2019 Z. z. sa bezúhonnosť preukazuje odpisom registra trestov nie starším ako tri mesiace. Bezúhonnosť sa preukazuje iba na začiatku vykonávania pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca a opätovne len tí zamestnanci, ktorí nevykonávali pracovnú činnosť viac ako tri roky. Zamestnávateľ overuje spĺňanie predpokladu bezúhonnosti v centrálnom registri.

Významnou zmenou s účinnosťou od 1.1.2022 je to, že regionálnemu úradu údaje potrebné na vyžiadanie odpisu registra trestov nepredkladajú PZ a OZ každých päť rokov počas trvania pracovného pomeru u toho istého zamestnávateľa, ako tomu bolo v rámci právneho stavu účinného do 31.12.2021, ale tieto údaje poskytujú len úspešní uchádzači o výkon pracovnej činnosti PZ a OZ. Podľa § 15a zákona č. 138/2019 Z. z. úspešní uchádzači preukazujú bezúhonnosť v:

  1. prvom pracovnoprávnom vzťahu, v ktorom bude vykonávať pracovnú činnosť PZ alebo OZ,
  2. pracovnoprávnom vzťahu, v ktorom bude vykonávať pracovnú činnosť PZ alebo OZ a pred ktorým nevykonával pracovnú činnosť PZ alebo OZ počas najmenej troch po sebe nasledujúcich rokov,
  3. pracovnoprávnom vzťahu, v ktorom bude vykonávať pracovnú činnosť PZ alebo OZ v škole alebo v školskom zariadení a pred ktorým vykonával pracovnú činnosť PZ alebo OZ v zariadení sociálnej pomoci, alebo
  4. pracovnoprávnom vzťahu, v ktorom bude vykonávať pracovnú činnosť PZ alebo OZ v škole alebo v školskom zariadení a pred ktorým vykonával v služobnom pomere pracovnú činnosť PZ v škole zriadenej ministerstvom vnútra.

Lehota na poskytnutie údajov regionálnemu úradu potrebných na vyžiadanie odpisu RT na účel preukázania bezúhonnosti je pre úspešného PZ alebo OZ stanovená najneskôr do 30 dní po uzavretí pracovnoprávneho vzťahu.

Poskytnuté údaje potrebné na vyžiadanie odpisu RT zašle regionálny úrad do siedmich dní od ich poskytnutia v elektronickej podobe prostredníctvom elektronickej komunikácie Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky na vydanie odpisu registra trestov. Regionálny úrad po zaslaní oznámenia zamestnávateľovi, či úspešný uchádzač spĺňa predpoklad bezúhonnosti alebo nespĺňa predpoklad bezúhonnosti, bezodkladne zlikviduje údaje potrebné na vyžiadanie odpisu RT. Regionálny úrad na základe odpisu RT oznámi zamestnávateľovi do 30 dní odo dňa doručenia odpisu RT skutočnosť, či úspešný uchádzač spĺňa predpoklad bezúhonnosti alebo nespĺňa predpoklad bezúhonnosti.

Úspešný uchádzač môže podať voči oznámeniu regionálneho úradu o nesplnení predpokladu bezúhonnosti ministerstvu školstva námietku do 10 dní odo dňa doručenia oznámenia o nesplnení predpokladu bezúhonnosti – opravný prostriedok (§ 15a ods. 6 zákona č. 138/2019 Z. z.)

V súvislosti s prijatím do pracovného pomeru (pred uzavretím pracovnoprávneho vzťahu) na výkon pracovnej činnosti PZ a OZ sa predkladá čestné vyhlásenie o bezúhonnosti, čestné vyhlásenie o skutočnosti, že voči osobe uchádzača nie je vznesené obvinenie a čestné vyhlásenie o skutočnosti, že na osobu uchádzača nie je podaná obžaloba. Všetky tri čestné vyhlásenia je potrebné predložiť súčasne.

Aj pre školského špeciálneho pedagóga platí, že je povinný v lehote do desiatich dní odo dňa doručenia uznesenia o vznesení obvinenia alebo odo dňa doručenia podania obžaloby oznámiť zamestnávateľovi nielen vznesenie obvinenia, ale aj podanie obžaloby voči jeho osobe vo veci spáchania trestného činu, podľa § 15 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. V prípade vznesenia obvinenia vo veci spáchania trestného činu uvedeného v § 15 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. zákonná úprava zamestnávateľovi umožňuje pozastaviť výkon pracovnej činnosti zamestnancovi, a to až do právoplatného rozhodnutia súdu. V prípade podania obžaloby vo veci spáchania trestného činu uvedeného v § 15 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. zákonná úprava zamestnávateľovi stanovuje povinnosť pozastaviť výkon pracovnej činnosti zamestnancovi, a to až do právoplatného rozhodnutia súdu.

 

12. Ovládanie štátneho jazyka

Ovládanie štátneho jazyka je predpokladom na výkon pracovnej činnosti, ktorý musia spĺňať všetci pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci bez ohľadu na kategóriu, podkategóriu, druh a typ školy, alebo príslušnosť k národnosti. Týmto predpokladom sa má zabezpečiť výkon práv a povinností vyplývajúcich zo všeobecne záväzných právnych predpisov. Ovládanie štátneho jazyka sa preukazuje pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu takého školského špeciálneho pedagóga, ktorý získal vzdelanie v inom jazyku ako v slovenskom jazyku, a to vo forme dokladu o vykonaní skúšky zo štátneho jazyka. Pedagogický zamestnanec nemusí preukazovať ovládanie štátneho jazyka, ak zo štátneho jazyka alebo v štátnom jazyku vykonal maturitnú skúšku, štátnu skúšku alebo štátnu jazykovú skúšku.

13. Ovládanie jazyka národnostnej menšiny

Podobne ako ovládanie štátneho jazyka, je ovládanie jazyka národnostnej menšiny jednou z podmienok zabezpečenia rovnakých podmienok vo výchove a vzdelávaní. Ak školský špeciálny pedagóg pôsobí v škole, kde prebieha vyučovanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny, má povinnosť ovládať jazyk príslušnej národnostnej menšiny. Ovládanie jazyka príslušnej národnostnej menšiny sa preukazuje pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu, a to vo forme dokladu o vykonaní skúšky z jazyka národnostnej menšiny. Ovládanie jazyka príslušnej národnostnej menšiny nemusí preukazovať pedagogický zamestnanec v prípade, ak z jazyka príslušnej národnostnej menšiny alebo v tomto jazyku vykonal maturitnú skúšku, štátnu skúšku alebo štátnu jazykovú skúšku.

14. Zaraďovanie do kariérových stupňov

Podľa § 28 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. kariérový stupeň je vyjadrením náročnosti pedagogického zamestnanca a miery osvojenia si profesijných kompetencií. Pedagogického zamestnanca je možné zaradiť do jedného zo štyroch kariérových stupňov:

  • začínajúci pedagogický zamestnanec
  • samostatný pedagogický zamestnanec
  • pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou
  • pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou

 

14.1 Začínajúci školský špeciálny pedagóg a jeho adaptačné vzdelávanie

Adaptačné vzdelávanie je dôležitou a nevyhnutnou súčasťou profesijného rozvoja začínajúcich pedagogických zamestnancov. Každá škola alebo školské zariadenie má podporovať profesijný rozvoj pedagogických zamestnancov poskytovaním adaptačného vzdelávania v pracovnom čase začínajúceho pedagogického zamestnanca. Adaptačné vzdelávanie sa poskytuje začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi školy, ktorý má uzatvorený pracovný pomer so školou na základe pracovnej zmluvy na ustanovený týždenný pracovný čas alebo kratší pracovný čas.

Pedagogický zamestnanec, ktorého jednou z kategórií je školský špeciálny pedagóg, sa zaradí do kariérového stupňa začínajúci školský špeciálny pedagóg v prípade, že nastúpil do prvého pracovného pomeru, v ktorom bude vykonávať pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca, alebo zmenil zamestnávateľa pred ukončením adaptačného vzdelávania. Začínajúci pedagogický zamestnanec vykonáva pracovnú činnosť pod dohľadom uvádzajúceho pedagogického zamestnanca, ktorému podľa § 13b ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. patrí príplatok za výkon špecializovanej činnosti v sume 4 % platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 14 %, ak túto činnosť vykonáva u jedného začínajúceho pedagogického zamestnanca alebo jedného začínajúceho odborného zamestnanca, alebo v sume 8 % platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 14 %, ak túto činnosť vykonáva u dvoch alebo u viacerých začínajúcich pedagogických zamestnancov alebo začínajúcich odborných zamestnancov.

Podľa § 31 ods. 3 zákona č. 138/2019 Z. z. uvádzajúcim pedagogickým zamestnancom začínajúceho pedagogického zamestnanca môže byť pedagogický zamestnanec zaradený do rovnakej kategórie alebo podkategórie pedagogického zamestnanca a najmenej do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou. Podľa § 31 ods. 4 zákona č. 138/2019 Z. z. uvádzajúcim pedagogickým zamestnancom začínajúceho školského špeciálneho pedagóga môže byť okrem pedagogického zamestnanca zaradeného v kategórii školský špeciálny pedagóg v kariérovom stupni najmenej pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou aj špeciálny pedagóg školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie zaradený najmenej do kariérového stupňa odborný zamestnanec s prvou atestáciou.

Z uvedeného vyplýva, že začínajúci školský špeciálny pedagóg vykonáva pracovnú činnosť pod dohľadom uvádzajúceho pedagogického zamestnanca, ktorým môže byť len školský špeciálny pedagóg s prvou atestáciou alebo školský špeciálny pedagóg s druhou atestáciou. Ak škola takého zamestnanca nemá, uvádzanie začínajúceho školského špeciálneho pedagóga môže byť zabezpečené z externých zdrojov, a to špeciálnym pedagógom s prvou atestáciou alebo druhou atestáciou vykonávajúcim pracovnú činnosť odborného zamestnanca v CŠPP alebo CPPPaP.

Adaptačné vzdelávanie je možné počas výkonu pracovnej činnosti školského špeciálneho pedagóga absolvovať len raz. Pri zmene kategórie alebo podkategórie pedagogického zamestnanca nie je potrebné opätovne absolvovať adaptačné vzdelávanie.

S účinnosťou od 1. januára 2022 je stanovené, že ak nie je možné zabezpečiť uvádzajúceho PZ a OZ z vlastných personálnych zdrojov podľa § 31 ods. 3 až 5 zákona č. 138/2019 Z. z., o uvádzanie začínajúceho PZ/OZ riaditeľ školy alebo riaditeľ zariadenia sociálnej pomoci požiada inú školu, iné školské zariadenie, iné zariadenie sociálnej pomoci alebo organizáciu zriadenú ministerstvom školstva. Ak ani to nie je možné, uvádzajúcim PZ a OZ môže byť samostatný PZ alebo OZ s najmenej desiatimi rokmi výkonu pracovnej činnosti. Ak ani uvedené v predošlej vete nie je možné, uvádzajúcim PZ a OZ môže byť priamy nadriadený.

Dĺžka trvania adaptačného vzdelávania
Každý školský špeciálny pedagóg ako pedagogický zamestnanec je povinný absolvovať a úspešne ukončiť adaptačné vzdelávanie v lehote do dvoch rokov od nástupu do prvého pracovného pomeru. Lehota na ukončenie adaptačného vzdelávania sa predlžuje o prerušenie výkonu pracovnej činnosti z dôvodu čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky alebo pracovnej neschopnosti, ktorá trvá najmenej 90 dní. Začínajúci školský špeciálny pedagóg, ktorý vykonáva pracovnú činnosť aj pre iného zamestnávateľa, na ktorého sa vzťahuje pôsobnosť zákona č. 138/2019 Z. z., je povinný si zvoliť poskytovateľa adaptačného vzdelávania. Tento zamestnanec je zároveň povinný informovať riaditeľa školy o tom, ktorá škola/školské zariadenie alebo organizácia zriadená ministerstvom školstva mu poskytuje adaptačné vzdelávanie. Ak začínajúci pedagogický zamestnanec školy zaradený v kategórii školský špeciálny pedagóg začal adaptačné vzdelávanie u iného zamestnávateľa, škola akceptuje doterajšiu dobu adaptačného vzdelávania u iného zamestnávateľa za predpokladu, že je zaradený v kategórii pedagogický zamestnanec.

Zaradenie do adaptačného vzdelávania

Riaditeľ školy zaradí začínajúceho školského špeciálneho pedagóga do adaptačného vzdelávania v lehote do piatich dní od vzniku pracovného pomeru bez ohľadu na splnenie kvalifikačných predpokladov začínajúceho pedagogického zamestnanca alebo začínajúceho odborného zamestnanca (§ 51 ods. 6 zákona č. 138/2019 Z. z.). Škola, školské zariadenie, zariadenie sociálnej pomoci a organizácia zriadená ministerstvom školstva, ktoré podľa § 51 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z. sú poskytovateľom adaptačného vzdelávania, samostatne určujú dĺžku jeho trvania. Adaptačné vzdelávanie schvaľuje riaditeľ školy ako súčasť programu vzdelávania pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca v profesijnom rozvoji, ktorý musí spĺňať všetky náležitosti podľa § 1 vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 361/2019 Z. z.

Ukončenie adaptačného vzdelávania a náklady s ním spojené
Adaptačné vzdelávanie sa ukončuje na základe odporúčania uvádzajúceho pedagogického zamestnanca alebo uvádzajúceho odborného zamestnanca pred trojčlennou skúšobnou komisiou podľa schváleného programu adaptačného vzdelávania. Ak začínajúci školský špeciálny pedagóg nesúhlasí s hodnotením uvádzajúceho pedagogického zamestnanca alebo uvádzajúceho odborného zamestnanca z CŠPP alebo CPPPaP, požiada o hodnotenie priameho nadriadeného. Hodnotenie priamym nadriadeným je záväzné pre ukončenie adaptačného vzdelávania.

Ak začínajúci školský špeciálny pedagóg absolvoval menej ako 75 % programu adaptačného vzdelávania alebo preukázateľne nezískal profesijné kompetencie potrebné na výkon pracovnej činnosti v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec, uvádzajúci pedagogický zamestnanec alebo uvádzajúci odborný zamestnanec uvedenú skutočnosť uvedie v záverečnej správe a zároveň neodporučí ukončenie adaptačného vzdelávania.

Na proces schvaľovania programu adaptačného vzdelávania a ukončenia adaptačného vzdelávania sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní. Uvedené sa netýka konania pri zistení správnych deliktov, ktorých sa môže dopustiť poskytovateľ vzdelávania podľa § 74 a § 75 zákona č. 138/2019 Z. z. Riaditeľ školy nevydáva v správnom konaní rozhodnutie o ukončení adaptačného vzdelávania, ale vypracuje protokol o ukončení adaptačného vzdelávania, ktorý obsahuje náležitosti podľa § 52 ods. 5 zákona č. 138/2019 Z. z. Jedno vyhotovenie protokolu dostane pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec.

Zamestnávateľ pedagogického zamestnanca hradí náklady spojené s adaptačným vzdelávaním, teda začínajúcemu školskému špeciálnemu pedagógovi musí byť poskytnuté bezplatne. Výnimkou je situácia, keď začínajúci pedagogický zamestnanec, ktorý ukončil adaptačné vzdelávanie neúspešne, požiadal o vykonanie adaptačného vzdelávania organizáciu zriadenú ministerstvom školstva, napríklad Metodicko-pedagogické centrum. V tomto prípade si náklady spojené s adaptačným vzdelávaním hradí pedagogický zamestnanec.

 

14.2 Samostatný školský špeciálny pedagóg

Školský špeciálny pedagóg za predpokladu úspešného ukončenia adaptačného vzdelávania sa zaradí do kariérového stupňa samostatný školský špeciálny pedagóg. Samostatný pedagogický zamestnanec vykonáva pracovnú činnosť v súlade s profesijným štandardom samostatného pedagogického zamestnanca a môže vykonávať špecializované činnosti okrem činností uvádzajúceho pedagogického zamestnanca , ak má započítaných menej ako desať rokov výkonu pracovnej činnosti.

Podľa § 29 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z. sa školský špeciálny pedagóg zaradí do kariérového stupňa samostatný školský špeciálny pedagóg, ak:

  • úspešne ukončil adaptačné vzdelávanie,
  • vykonal prvú atestáciu pre inú kategóriu pedagogického zamestnanca ako tú, v ktorej je zaradený,
  • vykonal prvú atestáciu pre iný stupeň vyžadovaného vzdelania pre príslušnú kategóriu, v ktorej je zaradený,
  • vykonával najmenej päť rokov činnosť v inom štáte porovnateľnú s pracovnou činnosťou alebo
  • vykonával činnosť vysokoškolského učiteľa alebo výskumného pracovníka najmenej päť rokov v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca.

Vo vzťahu k pedagogickým zamestnancom, ku ktorým sa zaraďuje kategória školský špeciálny pedagóg, platí, že pedagogický zamestnanec sa podľa § 29 ods. 3 zákona č. 138/2019 Z. z. zaradí do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec (čiže nemusí absolvovať adaptačné vzdelávanie) aj vtedy, ak:

  • bol zaradený najmenej do kariérového stupňa samostatný odborný zamestnanec,
  • spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti v kategórii, do ktorej má byť zaradený.

Zákon č. 138/2019 Z. z. v § 87 obsahuje prechodné ustanovenie, ktoré predstavuje právnu kontinuitu s predpismi účinnými do 31. augusta 2019 v oblasti výkonu pracovnej činnosti a spĺňania predpokladov na výkon pracovnej činnosti.

V tomto zmysle sa pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec od 1. septembra 2019 zaradí do kariérového stupňa, v ktorom bol zaradený podľa predpisov účinných do 31. augusta 2019.

Aplikačná pomôcka
Osobný úrad MŠVVaŠ SR dňa 2. septembra 2019 zverejnil pomôcku k vybraných aplikačným problémom pri uplatňovaní zákona č. 553/2003 Z. z., v ktorej sa okrem iného venuje zmenám v zaradení školského špeciálneho pedagóga od 1. septembra 2019. Z danej pomôcky pre aplikačnú prax vyplýva, že školskému špeciálnemu pedagógovi, ktorý bol zaradený do príslušného kariérového stupňa ako odborný zamestnanec, prináleží naďalej zaradenie do toho istého kariérového stupňa ako pedagogický zamestnanec.

Vzdelávania a atestácie, ktoré absolvovali školskí špeciálni pedagógovia ako odborní zamestnanci zostávajú v platnosti a sú im uznané aj v kategórii pedagogických zamestnancov. Rovnako ak bol školskému špeciálnemu pedagógovi ako odbornému zamestnancovi priznaný kreditový príplatok podľa predpisov účinných do 31. augusta 2019, s účinnosťou od 1. septembra 2020 je kreditový príplatok považovaný za príplatok za profesijný rozvoj a školskému špeciálnemu pedagógovi ako pedagogickému zamestnancovi bude vyplácaný do 31. augusta 2026 (§ 32g zákona č. 553/2003 Z. z.).

Zamestnávateľ na účely zvýšenia platovej tarify školského špeciálneho pedagóga ako pedagogického zamestnanca od 1. 9. 2019 má povinnosť započítať do jeho započítateľnej praxe obdobie pracovného zaradenia školského špeciálneho pedagóga ako odborného zamestnanca. V prípade, že školský špeciálny pedagóg ako pedagogický zamestnanec u toho istého zamestnávateľa zároveň vykonáva pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca v kategórii učiteľ, má mať uzatvorené dve pracovné zmluvy, pričom práva a povinnosti z týchto dvoch pracovných pomerov sa posudzujú samostatne, vrátane vystavenia oznámenia o výške a zložení funkčného platu.

 

14.3 Školský špeciálny pedagóg s prvou atestáciou

S nadobudnutím účinnosti zákona č. 138/2019 Z. z. bola stanovená podmienka výkonu pracovnej činnosti v nižšom kariérovom stupni pred vykonaním atestácie, ktorá má zohľadňovať časovú náročnosť získania požadovaných profesijných kompetencií. Pedagogický zamestnanec môže získať prvú atestáciu za podmienky, že pred jej vykonaním bol najmenej päť rokov zaradený do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec (§ 59 ods. 4 zákona č. 138/2019 Z. z.).

Najmenej päťročné zaradenie do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec je za účelom zaradenia do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou doplnené ďalšími podmienkami uvedenými v § 30 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z.:

  • pedagogický zamestnanec vykonal prvú atestáciu pre príslušný stupeň vyžadovaného vzdelania a príslušnú kategóriu, v ktorej je zaradený
  • pedagogický zamestnanec vykonal druhú atestáciu pre inú kategóriu ako tú, v ktorej je zaradený, alebo
  • pedagogický zamestnanec (školský špeciálny pedagóg) vykonal rigoróznu skúšku a obhájil rigoróznu prácu v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca (v danom prípade školského špeciálneho pedagóga)

Prechodné ustanovenie zákona č. 138/2019 Z. z. v § 90 stanovuje, že v prípade pedagogického zamestnanca sa považuje za prvú atestáciu podľa predpisov účinných od 1. septembra 2019:

  • vykonanie prvej atestácie podľa predpisov účinných do 31. augusta 2019
  • vykonanie prvej kvalifikačnej skúšky a najmenej päť rokov pedagogickej praxe podľa predpisov účinných do 31. októbra 2009.
  • získanie náhrady prvej kvalifikačnej skúšky a najmenej päť rokov pedagogickej praxe podľa predpisov účinných do 31. októbra 2009.

Vzhľadom na skutočnosť, že školský špeciálny pedagóg je s účinnosťou od 1. septembra 2019 zaradený do kategórie pedagogických zamestnancov, prvá atestácia alebo druhá atestácia, ktorú vykonal ako odborný zamestnanec podľa predpisov účinných do 31. augusta 2019, je mu uznaná aj pre kategóriu pedagogického zamestnanca. V prípade školského špeciálneho pedagóga, ktorý už vykonal alebo ešte len vykoná prvú atestáciu po 1. septembri 2019, platí, že nebude automaticky zaradený do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou, pretože zároveň (súčasne) musí spĺňať podmienku zaradenia do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec najmenej počas doby piatich rokov.

 

14.4 Školský špeciálny pedagóg s druhou atestáciou

Pedagogický zamestnanec môže byť zaradený do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou za podmienky, že bol po dobu najmenej piatich rokov zaradený do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou.

Školský špeciálny pedagóg ako pedagogický zamestnanec s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, ktorý bol najmenej päť rokov zaradený v kariérovom stupni pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou, sa zaradí do kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou, ak:

  • vykonal druhú atestáciu pre príslušnú kategóriu, do ktorej je zaradený, alebo
  • získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore, ktorý súvisí s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo podkategórii pedagogického zamestnanca.

Aj v prípade druhej atestácie zákon č. 138/2019 Z. z. uznáva význam a náročnosť atestácií vykonaných podľa právnych predpisov účinných do 31. augusta 2019, pričom uznáva ich platnosť aj po 1. septembri 2019.

S účinnosťou od 1. januára 2022 riaditeľ môže pedagogického zamestnanca (a teda aj školského špeciálneho pedagóga) a odborného zamestnanca, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti, zaradiť do

  1. kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej tri roky pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa,
  2. kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec najmenej osem rokov pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa, alebo
  3. kariérového stupňa pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou, ak pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec vykonal prvú atestáciu, najmenej päť rokov pôsobil na vysokej škole a získal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa. (§ 30 ods. 3 zákona č. 138/2019 Z. z.).

V rámci prechodných ustanovení zákona č. 138/2019 Z. z. je dôležité znenie § 90 ods. 1, písm. b), podľa ktorého ak ide o pedagogického zamestnanca, za druhú atestáciu podľa predpisov účinných od 1. septembra 2019 sa považuje:

  • vykonanie druhej atestácie podľa predpisov účinných do 31. augusta 2019
  • vykonanie druhej kvalifikačnej skúšky a najmenej desať rokov pedagogickej praxe podľa predpisov účinných do 31. októbra 2009.
  • získanie náhrady druhej kvalifikačnej skúšky a najmenej desať rokov pedagogickej praxe podľa predpisov účinných do 31. októbra 2009.

 

15. Zaraďovanie do platového stupňa a do platových tried

Podľa ustanovenia § 5a ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. sa školský špeciálny pedagóg zaradí do pracovnej triedy dva bez ohľadu na to, v akej škole alebo školskom zariadení vykonáva pracovnú činnosť. V danom prípade sa nerozlišuje, či školský špeciálny pedagóg vykonáva pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca v bežnej škole, špeciálnej triede, v škole pre žiakov so ŠVVP, resp. základnej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo v školskom výchovno-vzdelávacom zariadení pre deti so zdravotným znevýhodnením.

Pedagogickým zamestnancom sa určuje plat z pracovnej triedy dva v súlade § 5a ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z. v závislosti od toho, v akom druhu a type školy, resp. triedy alebo školského zariadenia vykonávajú pracovnú činnosť. Školský špeciálny pedagóg nie je na tomto fenoméne závislý a platový stupeň dva mu patrí aj v bežnej škole, ktorá nemá špeciálne triedy.

Kratší pracovný úväzok

Pri kratšom pracovnom úväzku, v rámci ktorého sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancom na kratšom pracovnom čase, peňažné plnenia poskytované školskému špeciálnemu pedagógovi patria v pomernej výške zodpovedajúcej dĺžke dohodnutého pracovného času.

Školských špeciálnych pedagógov s požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa zaradených do kariérového stupňa začínajúci školský špeciálny pedagóg zaraďujeme do 6. platovej triedy.

Po úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania sa školský špeciálny pedagóg s požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa zaradí do kariérového stupňa samostatný školský špeciálny pedagóg a do 7. platovej triedy, pričom sa mu ukončí vyplácanie príplatku začínajúceho pedagogického zamestnanca. Tento zamestnanec musí spĺňať kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca v kategórii školský špeciálny pedagóg podľa prílohy č. 8 vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z. tak, ako sa to vyžaduje aj pri vyšších kariérových stupňoch (prvá a druhá atestácia). Do siedmej platovej triedy sa zaradí aj ten školský špeciálny pedagóg, ktorý úspešne ukončil adaptačné vzdelávanie a zároveň mu plynie lehota na absolvovanie rozširujúceho štúdia pre splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti školského špeciálneho pedagóga alebo špeciálneho pedagóga a terénneho pedagóga podľa § 83 ods. 1 a ods. 3 zákona č. 138/2019 Z. z. Po úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania a ešte počas plynutia lehoty na ukončenie príslušného rozširujúceho štúdia sa podľa § 83 ods. 4 zákona č. 138/2019 Z. z. sa školský špeciálny pedagóg považuje za kvalifikovaného.

Školských špeciálnych pedagógov s požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa zaradených do kariérového stupňa školský špeciálny pedagóg s prvou atestáciou zaraďujeme do 8. platovej triedy.

Školských špeciálnych pedagógov s požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa zaradených do kariérového stupňa školský špeciálny pedagóg s druhou atestáciou zaraďujeme do 9. platovej triedy.

Príplatok začínajúceho pedagogického zamestnanca
Podľa § 14c zákona č. 553/2003 Z. z. začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi patrí príplatok začínajúceho pedagogického zamestnanca. Príplatok sa poskytuje mesačne vo výške 6 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je pedagogický zamestnanec zaradený. Príplatok sa poskytuje po dobu zaradenia pedagogického zamestnanca do kariérového stupňa začínajúci pedagogický zamestnanec. Príplatok sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor. Vyplácanie príplatku začínajúceho pedagogického zamestnanca (t. j. aj začínajúceho školského špeciálneho pedagóga) sa skončí úspešným ukončením adaptačného vzdelávania v podobe vydania protokolu o ukončení adaptačného vzdelávania podľa § 52 ods. 5 zákona č. 138/2019 Z. z., a to najneskôr do dvoch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva pracovnú činnosť podľa § 6 zákona č. 138/2019 Z. z.