1. Profesijný rozvoj
Profesijný rozvoj je podľa ustanovenia § 40 zákona č. 138/2019 Z. z. charakterizovaný ako proces, v ktorom odborný zamestnanec získava, rozširuje a udržiava požadované profesijné kompetencie. Profesijný rozvoj prebieha v súlade s § 42 zákona č. 138/2019 Z. z. Neoddeliteľnou súčasťou profesijného rozvoja sa stáva aj overovanie profesijných kompetencií formou atestácií. Obsah vzdelávacieho programu v rámci profesijného rozvoja definuje vyhláška MŠVVaŠ SR č. 361/2019 Z. z.
Profesijný rozvoj sa realizuje podľa profesijných štandardov, musí korešpondovať so súčasným vedeckým poznaním a reflektovať odborné i spoločenské požiadavky na výkon pracovnej činnosti.
Realizácia profesijného rozvoja odborných zamestnancov má stanovený okruh foriem, ktorými sú:
- vzdelávanie (kvalifikačné, funkčné, špecializačné, adaptačné, predatestačné, inovačné, aktualizačné), za vzdelávanie sa považuje aj odborná stáž,
- tvorivá činnosť súvisiaca s výkonom pracovnej činnosti, najmä činnosti vedeckej, výskumnej, publikačnej alebo umeleckej,
- sebavzdelávanie a výkon pracovnej činnosti.
Školský logopéd môže v rámci profesijného rozvoja absolvovať všetky vyššie uvedené organizačné formy vzdelávania, vrátane funkčného vzdelávania, aj keď nie je vedúcim odborným zamestnancom.
Hlavný cieľ vzdelávania sa uvádza v súlade s potrebami školy alebo školského zariadenia, pričom má byť výstižný, stručný, zrozumiteľný a dosiahnuteľný. Čiastkové ciele sa uvádzajú tak, aby ich dosiahnutie prispievalo k dosiahnutiu hlavného cieľa. Čiastkové ciele môžu byť cieľmi tematických celkov. Tematické celky svojím obsahom prispievajú k dosiahnutiu cieľov programu vzdelávania
a uvádzajú sa tak, aby boli vnútorne usporiadané a logicky na seba nadväzovali. Rozsah tematického celku má zodpovedať jeho obsahu.
Adaptačné vzdelávanie je v konkrétnych prípadoch pre odborného zamestnanca povinnosťou absolvovať – ak tento zamestnanec nastúpil do prvého pracovného pomeru, v ktorom bude vykonávať pracovnú činnosť odborného zamestnanca, alebo zmenil zamestnávateľa pred ukončením adaptačného vzdelávania, alebo musí absolvovať kvalifikačné vzdelávanie (rozširujúce štúdium, špecializačné vzdelávanie) na získanie kvalifikačných predpokladov v prípade, že nespĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon svojej pracovnej činnosti.
Medzi povinnosti všetkých pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov (teda aj školského logopéda) patrí takisto absolvovanie aktualizačného vzdelávania (§ 4 ods. 1, písm. j) zákona č. 138/2019 Z. z.), ktoré poskytuje škola alebo školské zariadenie a ktoré sa uskutočňuje v pracovnom čase ako schválený jednoduchý program vzdelávania v rozsahu najmenej 10 hodín za školský rok a najviac 24 hodín za školský rok, pričom aktualizačné vzdelávanie sa prioritne zameriava na potreby zriaďovateľa, školy a školského zariadenia. Program aktualizačného vzdelávania a jeho rozsah schvaľuje riaditeľ. Ak škola alebo školské zariadenie nemá právnu subjektivitu, aktualizačné vzdelávanie poskytuje zriaďovateľ.
Odborný zamestnanec školy – školský logopéd absolvuje v školskom roku 2022/2023 aktualizačné vzdelávanie organizované školou najmenej v rozsahu 20 hodín za jeden školský rok. Obsah aktualizačného vzdelávania je zameraný na zmeny školského kurikula, inkluzívne vzdelávanie alebo digitalizáciu výchovy a vzdelávania. Organizáciu aktualizačného vzdelávania ukončí škola najneskôr 30. júna 2023.
2. Plán profesijného rozvoja
V zákone č. 138/2019 Z. z. je ustanovená povinnosť plánovať profesijný rozvoj, ktorý má vyplývať zo zamerania školy, školského zariadenia alebo zo zamerania zariadenia sociálnej pomoci. Zároveň sú stanovené podmienky tohto plánovania. Podľa § 40 ods. 4 zákona č. 138/2019 Z. z. riaditeľ vydáva plán profesijného rozvoja po prerokovaní v pedagogickej rade, ak je zriadená, so
súhlasom zástupcov zamestnancov a po schválení zriaďovateľom. Riaditeľ zariadenia sociálnej pomoci vydáva plán profesijného rozvoja po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.
Plán profesijného rozvoja vydáva riaditeľ a riaditeľ zariadenia sociálnej pomoci najmenej na jeden školský rok a najviac na päť školských rokov. Po prerokovaní so zriaďovateľom, zástupcami zamestnancov a v pedagogickej rade, ak je zriadená, možno plán profesijného rozvoja počas jeho platnosti dopĺňať a meniť v súlade s aktuálnymi potrebami školy, školského zariadenia alebo zariadenia sociálnej pomoci.
Každoročné hodnotenie pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca zo strany priameho nadriadeného je okrem iného aj podkladom pre vypracovanie plánu profesijného rozvoja (§70 ods. 6 písm. b) zákona č. 138/2019 Z. z.).
Ak v škole alebo školskom zariadení pôsobí školský logopéd, jeho vzdelávanie má byť integrálnou súčasťou plánu profesijného rozvoja školy alebo školského zariadenia. Prioritou vzdelávania v prípade nekvalifikovaného školského logopéda má byť vzdelávanie za účelom splnenia kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti odborného zamestnanca podľa vyhlášky
MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z.
Získavanie profesijných kompetencií na výkon špecializovaných činností je súčasťou pracovnej činnosti odborného zamestnanca a jeho profesijného rozvoja. Podľa § 35 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. kariérová pozícia je funkčné zaradenie odborného zamestnanca, ktorý vykonáva špecializované činnosti alebo riadiace činnosti. Špecializované činnosti alebo riadiace činnosti vykonáva odborný zamestnanec, ktorý však musí byť zaradený najmenej do kariérového stupňa samostatný odborný zamestnanec, súčasne s výkonom pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborných
zamestnancov.
Odborný zamestnanec vykonáva špecializované činnosti v týchto kariérových pozíciách:
- uvádzajúci odborný zamestnanec,
- kariérový poradca,
- výchovný poradca,
- supervízor,
- koordinátor školského podporného tímu.
Podľa § 36 ods. 4 zákona č. 138/2019 Z. z. ak v škole alebo v školskom zariadení vykonáva pracovnú činnosť školský špeciálny pedagóg alebo odborný zamestnanec (čiže aj školský logopéd), môže vykonávať aj činnosti výchovného poradenstva a kariérového poradenstva.
Špecializované činnosti výchovného poradcu, kariérového poradcu a uvádzajúceho odborného zamestnanca môže vykonávať len ten odborný zamestnanec, ktorý absolvoval špecializačné vzdelávanie. V prípade odborného zamestnanca (teda aj školského logopéda), ktorý vykonáva špecializované činnosti v kariérovej pozícii uvádzajúci odborný zamestnanec nepretržite najmenej desať rokov, sa špecializačné vzdelanie nevyžaduje. Podľa § 87 ods. 6 zákona č. 138/2019 Z. z. od odborného zamestnanca, ktorý vykonával špecializované činnosti výchovného poradcu, kariérového poradcu a uvádzajúceho odborného zamestnanca podľa predpisov účinných do 31. augusta 2019, sa špecializačné vzdelávanie nevyžaduje do 31. augusta 2025.
V období do konca školského roka 2024/2025 sa podmienka absolvovania špecializačného vzdelávania podľa predpisov účinných od 1. septembra 2019 považuje za splnenú.
Štruktúru kariérových pozícií a rozsah zodpovednosti za výkon špecializovaných činností upravuje riaditeľ školy alebo školského zariadenia vo vnútornom predpise po prerokovaní v pedagogickej
rade, ak je zriadená.
3. Vykonávanie atestácií
Atestácia je formou overovania profesijných kompetencií v rámci procesu profesijného rozvoja tak, ako je definovaný v § 40 zákona č. 138/2019 Z. z. Atestácia je legislatívne definovaná ako štátne overenie profesijných kompetencií vymedzených profesijným štandardom pre príslušnú kategóriu odborného zamestnanca, pre príslušný kariérový stupeň, získaných vzdelávaním, sebavzdelávaním alebo výkonom pracovnej činnosti. Atestáciu odborný zamestnanec môže vykonať za predpokladu, ak spĺňa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca.
Vykonanie prvej atestácie a druhej atestácie nemá vplyv na vyplácanie príplatku za profesijný rozvoj, keďže ten nie je viazaný na atestáciu. V § 14e zákona č. 553/2003 Z. z. nie je uvedené ustanovenie, na základe ktorého by po vykonaní atestácie bolo možné pozastaviť vyplácanie príspevku za profesijný rozvoj.
Týka sa to aj kreditového príplatku priznaného do 31. augusta 2019, ktorý sa s účinnosťou od 1. septembra 2019 považuje za príplatok za profesijný rozvoj a vypláca sa do 31. augusta 2026.
Aj vo vzťahu k školskému logopédovi platí, že zamestnávateľ plánuje aj atestácie. V tomto smere logopéd a školský logopéd predkladá atestačnej organizácii žiadosť o vykonanie atestácie a atestačné portfólio. Atestačná organizácia následne vypracuje posudok a určí ďalší postup:
- zamietne žiadosť pre nedostatočnú kvalitu atestačného portfólia, alebo
- navrhne doplniť profesijné kompetencie, alebo
- stanoví termín obhajoby atestačného portfólia a vykonania atestačnej skúšky
Po úspešnej obhajobe atestačného portfólia a po úspešnom vykonaní atestačnej skúšky atestačná organizácia vydá pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi osvedčenie o vykonaní atestácie. Po vykonaní atestácie môže dôjsť k zaradeniu vyššieho kariérového stupňa po piatich rokoch od zaradenia do nižšieho kariérového stupňa.
Odborný zamestnanec vykonávajúci pracovnú činnosť v kategórii školský logopéd môže vykonať prvú atestáciu aj druhú atestáciu. Súčasťou žiadosti o atestáciu logopéda a školského logopéda je spomenuté atestačné portfólio ako súbor dokladov o získaní profesijných kompetencií vyžadovaných na zaradenie do vyššieho kariérového stupňa, ktorými sú najmä:
- doklady o získaní požadovaného stupňa a druhu vzdelania (vysvedčenia, diplomy…), a absolvovaní programu vzdelávania (osvedčenia, certifikáty, potvrdenia…),
- doklady preukazujúce tvorivú činnosť logopéda a školského logopéda (publikačná činnosť, učebné zdroje, posudky, opis pedagogickej skúsenosti, recenzie, externé hodnotenie…) alebo
- potvrdenie o využívaní vyžadovaných profesijných kompetencií získaných sebavzdelávaním alebo výkonom pracovnej činnosti, ktoré vydá riaditeľ.
V súvislosti s problematikou tvorby atestačného portfólia školského logopéda je potrebné poznamenať, že v § 7 ods. 3 vyhlášky č. 164/2022 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 361/2019 Z. z. o vzdelávaní v profesijnom rozvoji sa s účinnosťou od 1. júna 2022 ustanovilo, že „ak atestačné portfólio obsahuje len potvrdenie o využívaní vyžadovaných profesijných kompetencií získaných sebavzdelávaním alebo výkonom pracovnej činnosti, ktoré vydá riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia, posudok neobsahuje posúdenie činností podľa odseku 2 písm. b)“, t. j., že posudok neobsahuje posúdenie tvorivej činnosti ako tvorivej odbornej činnosti, tvorivej umeleckej činnosti alebo ako interpretačnej umeleckej činnosti na základe jej vplyvu na získanie požadovaných profesijných kompetencií pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca.
Uvedené je v súlade so znením § 60 ods. 2 písm. c) zákona č. 138/2019 Z. z., podľa ktorého jednou z viacerých možností, ako v rámci atestačného portfólia (ako súboru dokladov o získaní profesijných kompetencií vyžadovaných pre zaradenie do vyššieho kariérového stupňa) dostatočne a plnohodnotne preukázať kompetencie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, je potvrdenie využívania týchto kompetencií vydané riaditeľom školy.
Podrobnosti k predatestačnému vzdelávaniu a vykonaniu atestácií (atestačné konanie) sú upravené v § 53, § 54, § 59 až § 63 zákona č. 138/2019 Z. z.
Školský logopéd s prvou atestáciou vykonáva pracovnú činnosť v súlade s profesijným štandardom odborného zamestnanca s prvou atestáciou a môže vykonávať činnosť:
- uvádzajúceho odborného zamestnanca,
- vedúceho odborného zamestnanca,
- lektora aktualizačného vzdelávania alebo
- člena skúšobnej komisie pre ukončenie adaptačného vzdelávania v škole, školskom zariadení alebo v zariadení sociálnej pomoci.
Školský logopéd s druhou atestáciou vykonáva pracovnú činnosť v súlade s profesijným štandardom odborného zamestnanca s druhou atestáciou a môže vykonávať činnosť:
- odborného garanta programu funkčného vzdelávania, aktualizačného vzdelávania a špecializačného vzdelávania,
- člena atestačnej komisie alebo
- pri výskume a analýzach profesijných kompetencií.
4. Poskytovanie pracovného voľna na profesijný rozvoj
Podľa § 82 ods. 1 až ods. 3 zákona č. 138/2019 Z. z. patrí odbornému zamestnancovi (teda aj logopédovi a školskému logopédovi) pracovné voľno, čerpané po dohode so zamestnávateľom, s náhradou funkčného platu v rozsahu päť pracovných dní v kalendárnom roku na profesijný rozvoj, ktorý sa uskutočňuje prostredníctvom vzdelávania alebo tvorivej činnosti súvisiacej s výkonom pracovnej činnosti, najmä činnosti vedeckej, výskumnej, publikačnej alebo umeleckej.
Logopédovi a školskému logopédovi patrí pracovné voľno s náhradou funkčného platu v rozsahu ďalších päť pracovných dní na prípravu a vykonanie prvej atestácie alebo druhej atestácie a ďalších päť pracovných dní na účasť na rozširujúcom module funkčného vzdelávania, ak ide o riaditeľa alebo vedúceho odborného zamestnanca. Pri pracovnom pomere logopéda a školského logopéda, ktorý trvá kratšie ako jeden rok, vzniká nárok na pol dňa uvedeného pracovného voľna za každý kalendárny mesiac trvania pracovného pomeru. Pracovné voľno na profesijný rozvoj nepatrí školskému logopédovi v súvislosti so sebavzdelávaním, samotným výkonom pracovnej činnosti alebo absolvovaním odbornej stáže zameranej na inovovanie profesijných kompetencií.
5. Prerušenie výkonu pracovnej činnosti
Ak logopéd a školský logopéd vykonával pracovnú činnosť nepretržite najmenej desať rokov, zamestnávateľ mu na základe žiadosti povolí prerušenie výkonu pracovnej činnosti najviac na jeden školský rok. Uvedenému zamestnancovi za čas prerušenia výkonu pracovnej činnosti nepatrí mzda alebo plat.
S účinnosťou od 1. januára 2022 je v zákone č. 138/2019 Z. z. stanovené, že zamestnávateľ povolí prerušenie výkonu pracovnej činnosti od prvého dňa školského roka, ktorý nasleduje po školskom roku, v ktorom pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec požiadal o prerušenie výkonu pracovnej činnosti.
Počas prerušenia výkonu pracovnej činnosti z dôvodu čerpania materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky alebo pri prerušení pracovnej činnosti bez náhrady mzdy alebo platu, a to najviac na jeden školský rok, po dohode s riaditeľom školy alebo riaditeľom školského zariadenia môže odborný zamestnanec v zmysle § 82 ods. 6 zákona č. 138/2019 Z. z. absolvovať vzdelávanie alebo atestáciu.
Prerušenie pracovnej činnosti logopéda a školského logopéda, vrátane dôvodov prerušenia, sa v rámci údajov o pracovnoprávnom vzťahu zapisuje do centrálneho registra.